BİYOGRAFİ

Ramis Çınar

Ramis Çınar, 1983 yılında Bulgaristan'ın Silistre iline bağlı Dulovo ilçesinde doğdu. 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç esnasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti, Tekirdağ’da büyüdü. Fevzi Çakmak İlkokulu, Unilever İş Ortaokulu ve Çorlu Lisesi'nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdi. Özel sektörde halkla ilişkiler uzmanı ve satınalma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra üç farklı kamu kurumunda çeşitli birimlerde görev aldı.
Üniversite yıllarında yazınsal çalışmalarına başlayan Çınar, buruk bir aşk hikâyesini konu alan Söylenmemiş Sözler adlı romanıyla Ağustos 2009'da edebiyat dünyasına adım attı.
Ekim 2012’de, Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda Rumelili kalabalık bir ailenin hikâyesini, dönemin atmosferiyle birlikte anlattığı Elveda Rumeli adlı romanını yayımlayan Çınar, daha geniş bir okur kitlesine ulaştı.
Çınar'ın, kişisel ütopyasını arayan bir gencin maceralı hayat yolculuğunu anlatan Aşk Hayat ve Arayış adlı romanı Haziran 2014'te, en iyi ve en iyimser romanı olarak nitelendirdiği Ömrümün Dört Mevsimi adlı romanı ise Ağustos 2016'da kitapseverlerle buluştu. Aile içi cinsel istismar, kadına karşı şiddet ve uyuşturucu bağımlılığı temalarını işlediği toplumsal polisiye türündeki Kanadı Kırık Kelebekler adlı eser, Çınar’ın beşinci romanıdır.
Eserlerinde farklı konuları işleyen ve yenilikçi tarzıyla dikkat çeken Çınar’ın kitaplarının defalarca tekrar baskıları yapıldı. Her geçen yıl edebiyat dünyasında adından daha fazla söz ettiren Çınar, yazınsal çalışmalarına devam ediyor.

www.ramiscinar.com

He was born in Silistra. He migrated to Turkey with his family in 1989 as part of a forced migration. He graduated from Selçuk University’s Public Relations and Promotion Department in 2004. He worked in the private sector. His first literary debut was with a novel called ‘Söylenmemiş Sözler – Untold Words’. His novel entitled ‘Elveda Rumeli – Farewell Balkania caught the interest of a huge reading audience. ‘Aşk, Hayat ve Arayış – Love, Life and Search’ was out in 2014, and his latest novel called ‘Ömrümün Dört Mevsimi – Four Seasons of My Life’ met with its readers in 2016.